برنامه‌ریزی کنکور ارشد
نوشته شده توسط : ناصر کاوند

برنامه‌ریزی کنکور ارشد
 
  http://aftabir.com/articles/science_education/education_training/images/cb843fc14d2db76b3cc11d59a694b7c6.jpg
 
فرزانه فولاد
 
(دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری دانشگاه آزاد واحد تهران شمال)
 
 
 
 
 
مقدمه
اشتیاق فارغ التحصیلان رشته حسابداری برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد به دلایل مختلف بیشتر از پیش شده است. با توجه به علاقه روزافزون فارغ التحصیلان این رشته جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد، و نیاز این گروه از داوطلبان به یک راهنمای کلی جهت تهیه و تدوین برنامه مطالعاتی برای آمادگی کنکور، این نوشته پیشنهاداتی را پیرامون برنامه‌ریزی برای آمادگی کنکور ارشد برای داوطلبان مطرح می‌کند.
 
پیش از شروع ذکر این نکته ضروری است که یک برنامه مدون از پیش تدوین شده که بتواند برای تمامی داوطلبین شرکت در کنکور کارشناسی ارشد مفید واقع شود وجود ندارد و ادعای وجود چنین نسخه‌ای اساساً نامعقول است.  لیکن، نکات و راهنمائی‌های کلی وجود دارند که می‌توانند داوطلب را در تهیه برنامه مناسب خودش هدایت و به بهبود برنامه‌ریزی مطالعاتی وی کمک نماید. بنابراین، در تمامی مراحل تدوین یک برنامه مطالعاتی مناسب، هر داوطلب باید به ویژگی‌های فردی خود مانند عادت مطالعه، تسلط بر مباحث، آمادگی ذهنی، میزان علاقه‌مندی، دیگر ویژگی‌ها، و مدت زمان مفیدی که داوطلب در اختیار دارد، توجه نماید...
کنکور ارشد حسابداری
قبل از هر چیر باید با کم و کیف کنکور ارشد حسابداری آشنا شد. داوطلب کنکور ارشد حسابداری باید با مواد آزمونی و ضریب اهمیت هر یک از دروس در آزمون و مدت زمان پاسخگوئی و نوع سوالات آشنا باشد. در حال حاضر دو کنکور ارشد حسابداری یکی کنکور دانشگاه‌های سراسری و دیگری کنکور دانشگاه‌های آزاد در کشور برگزار می‌گردد. اطلاعات عمومی مربوط به هر یک از این دو کنکور به شرح زیر است.
 
دانشگاه‌های دولتی  
آزمون کارشناسی ارشد رشته حسابداری دانشگاه‌های دولتی با کد امتحانی 1134 شامل 5 درس زیر است که با ترتیب مندرج در جدول زیر در2 دفترچه عمومی و تخصصی ارائه می‌گردد:
 
وقت
مجاز
 
 
تعداد
تست
 
 
ضریب
آزمون
 
 
نام آزمون
ترتیب
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دفترچه شماره یک شامل:
 
90 دقیقه
 
 
30
 
 
2
 
 
زبان ( عمومی و تخصصی)
1
 
 
40
 
 
3
 
 
ریاضی و آمار
2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دفترچه شماره دو شامل:
 
150 دقیقه
 
 
30
 
 
3
 
 
حسابداری مالی
3
 
 
30
 
 
2
 
 
حسابداری صنعتی
4
 
 
30
 
 
2
 
 
حسابرسی
5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهی فراخوان برای ثبت نام برای کنکور ارشد دانشگاه‌های سراسری معمولاً در اواسط تابستان هر سال انجام می‌شود. زمان برگزاری آزمون نیز همه ساله در اواخر بهمن و اوایل اسفند است. نتایج این آزمون معمولاً در تابستان سال بعد اعلام خواهد شد و قبول شدگان، در مهرماه در کلاس‌ها خواهند نشست. 
 
دانشگاه‌های آزاد 
آزمون کارشناسی ارشد رشته حسابداری دانشگاه‌های آزاد با کد امتحانی 301 21 شامل 5 درس زیر است که با ترتیب مندرج در جدول زیر در2 دفترچه عمومی و تخصصی ارائه می‌گردد:
 
وقت
مجاز
 
 
تعداد
تست
 
 
ضریب
آزمون
 
 
نام آزمون
ترتیب
 
 
 
 
 
 
 
 
 
یک دفترچه شامل:
 
180 دقیقه
تا
210 دقیقه
 
 
20
 
 
2
 
 
زبان تخصصی انگلیسی
1
 
 
20
 
 
3
 
 
حسابداری مالی
2
 
 
20
 
 
2
 
 
حسابداری صنعتی
3
 
 
20
 
 
2
 
 
حسابرسی
4
 
 
20
 
 
3
 
 
ریاضی و آمار
5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهی فراخوان برای ثبت نام برای کنکور ارشد دانشگاه‌های آزاد معمولاً در اواخر دی و اوایل بهمن هر سال انجام می‌شود. زمان برگزاری آزمون اردیبهشت ماه هر سال است. نتایج این آزمون هم معمولاً در تابستان اعلام خواهد شد و قبول شدگان، در مهرماه در کلاس‌ها خواهند نشست. 
 
برنامه‌ریزی کنکور ارشد
به کرات دیده شده است که داوطلبان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد در انتخاب کتب مورد نیاز خود جهت آمادگی برای کنکور دچار سردر گمی شده و بعضاً تا آخرین روزهای باقی مانده تا کنکور در جستجوی منابع جدید هستند؛ وضعیتی که نه تنها کمکی به داوطلب نمی‌کند بلکه باعث افزایش تنش و استرس او می‌شود. رخداد چنین وضعیتی نشان از آن دارد که چنین داوطلبانی فاقد یک برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مناسب هستند. پیش از شروع، ابتدا باید برنامه‌ریزی نمائید. برنامه‌ریزی باید مواردی همچون زمان‌بندی، منابع مطالعاتی، کنترل آموخته‌ها، و نحوه مطالعه را در بر گیرد.
 
زمان‌بندی برنامه
برخی داوطلبان، بر این باورند که برای قبولی در ارشد باید وقت زیاد داشت. اما به گمان نگارنده، حتی با داشتن وقت کم، اگر داوطلبان برنامه‌ریزی درستی داشته باشند می‌توانند نتیجه قابل قبولی بگیرند. بنابراین، حتی اگر وقت کمی دارید نا امید نباشید و برنامه‌ریزی کنید.
 
ابتدا ببینید در کدام نقطه از زمان قرار دارید، چند روز تا کنکور باقی است، و وقت آزاد شما در هر روز چقدر است. پاسخ به این سوال می‌تواند در انتخاب منابع و نحوه مطالعه شما اثرگذار باشد. پاسخ دادن به این سوال برای داوطلبان شاغل و غیر شاغل متفاوت خواهد بود. برای مثال، داوطلب شاغل وقت کمتری دارد تا داوطلب غیرشاغل. همچنین، برنامه‌ریزی داوطلبی که در ترم تیرماه در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل می‌شود با داوطلبی که در بهمن‌ماه فارغ‌التحصیل می‌شود، متفاوت خواهد بود. تاهل یا مجرد بودن هم می‌تواند در برنامه‌ریزی شما تاثیر داشته باشد. دقت کنید که این‌ها می‌توانند در برنامه‌ریزی شما تاثیر بگذارند نه در قبولی یا رد شدن شما. همه چیز به شما بستگی دارد.
 
در زمان‌بندی برنامه مطالعاتی خود به مستمر بودن مطالعه توجه نمائید. مطالعه باید پیوسته و مستمر باشد؛ پس، هیچ روزی را بدون مطالعه نگذارید. هم‌چنین، بهتر است در زمان‌بندی برنامه به این نکته توجه نمائید که مواد درسی برای مطالعه دسته‌بندی و اولویت‌بندی شوند. مطالب کم‌حجم‌تر و کوچک‌تر، یا مطالب ساده‌تر که مطالعه آنها نیاز به وقت کم‌تری دارد را به زمان‌هائی اختصاص دهید که مرده هستند. برای مثال، اگر یک بعد از ظهر خالی دارید بهتر است آن را به مبحثی اختصاص دهید که ساده یا کم حجم باشد. در هر صورت، در برنامه تدوینی شما، زمانی باید برای مرور مطالب و تست زدن دیده شده باشد. فراموش نکنید که در هر هفته زمان کمی را به ورزش و تفریح اختصاص دهید. 
 
انتخاب منابع
پیش از شروع جدی به مطالعه دروس، باید در باره منابع و کتب مناسب هر درس تصمیم بگیرید و از میان کتب موجود در بازار بهترین‌ها را با توجه به وقت و دانش خود انتخاب نمائید. ممکن است کتابی برای یک فرد، با در نظر داشتن دانش حسابداری و وقت او، مناسب باشد اما همین کتاب برای فرد دیگری مناسب نباشد. اما ویژگی‌های یک کتاب مناسب برای مطالعه یک داوطلب نوعی (متوسط) عبارتند از: هدفمند بودن کتاب (رفع نیاز مخاطب)، جامع بودن مطالب (پوشاندن سرفصل‌ها)، رعایت ساده‌نویسی (قابل فهم بودن مطالب)، اختصار و ایجاز (مختصر و مفید بودن مطالب)، آزمودن آموخته‌ها (داشتن تمرین کافی).  
 
روش مطالعه
برای مطالعه هر یک از دروس آزمونی بهتر است یک و حداکثر دو کتاب را برای فراگیری مباحث و یک کتاب مجموعه تست را برای آزمودن خود و اطمینان از یادگیری مباحث انتخاب کرده و مطالعه نمایید. یعنی حداکثر به سه کتاب برای هر درس نیاز دارید که اولی برای فراگیری دروس، دومی برای کنترل مباحث و سومی برای آزمودن شما است. به این صورت که ابتدا از کتاب اول خود همه مبحث را به طور کامل مطالعه نمایید. در صورتی که حین مطالعه کتاب انتخابی خود با مبحث خاصی رو به رو شدید که کتاب انتخابی شما به تشریح کامل مطلب نپرداخته و یا نتوانسته بود نیاز اطلاعاتی و آموزشی شما را جهت تسلط بر آن مبحث برآورده نماید، صرفاً برای مطالعه همان مبحث (فصل)، می‌توانید به کتاب دوم مراجعه نمایید که قادر به پوشش نیاز شما در آن مبحث خاص باشد. لیکن اقدام به تهیه کتب سوم، چهارم و یا مطالعه همه مباحث موجود در کتب بعدی نکنید زیرا زمان بیشتری را از دست می‌دهید.
 
در مطالعه کتاب دوم، فقط مباحث غیرتکراری با کتاب قبل را با دقت و حوصله مطالعه نمایید و از مطالعه جدی مباحث مشابه بپرهیزید، بلکه آنها را به طور گذرا مطالعه کنید. در حین مطالعه گذرا، متوجه نکاتی که در کتاب قبلی احیاناً بیان نگردیده خواهید شد و آن نکات را با دقت بیشتر مطالعه ‌نمایید. همچنین مباحثی را که با مطالعه کتاب اول برآنها تسلط دلخواه را نیافته‌اید، تعیین و به مطالعه همان مباحث از کتاب دوم بپردازید. به یاد داشته باشید که نباید اقدام به خواندن کتاب دوم از ابتدا تا انتهای مباحث و به طور کامل نمایید زیرا کتاب دوم فقط برای کنترل آموخته‌های شما است. از کتاب دوم برای تطابق دادن مباحث موجود و مطالعه مباحثی از یک کتاب که در کتاب دیگر بیان نشده یا مختصراً آورده شده استفاده نمایید.
 
مطالعه کتب متعدد و مختلف در یک درس باعث می‌گردد خواننده دچار ابهام شده و در نتیجه مقداری از انرژی و وقت خود را جهت آشنایی با شیوه نگارش نویسنده کتاب جدید (برای تطبیق مباحث قبلی با شیوه بیان متفاوت همان مطالب در کتاب اخیر) صرف نماید، در حالی که داوطلب به شدت محتاج وقت است. این امر به ویژه در ماه‌ها و روزهای آخر نزدیک به کنکور به شدت بر روند پیشرفت داوطلب تاثیر مخرب خواهد داشت زیرا باعث هدر دادن وقت و ایجاد اضطراب بیشتر در شخص می‌گردد.
 
تمرین و آزمون
استفاده از کتاب سوم بعد از اتمام مطالعه برای آزمون آموخته‌ها و تمرین تست زدن شما ضروری است. بهتر است که تست زدن همراه با جلو رفتن در مطالعه دروس باشد. دلیل این امر این است که با تست زدن داوطلب بهتر در می‌یابد که در کدام مباحث هنوز اشکال و ابهام دارد. پس، در برنامه تنظیمی بهتر است تست زدن پس از اتمام مطالعه هر مبحث گنجانده شود. قرار دادن برنامه تست‌زنی با یک مجموعه کامل آزمون‌های واقعی ارشد سال‌های گذشته با اعمال وقت قانونی در آخرین هفته باقی مانده به کنکور می‌تواند مفید باشد. 
 
به یاد داشته باشید برای کسب نتیجه مطلوب از تست‌زنی حتماً میان مطالعه مباحث و پرداختن به تست‌های آن فصل فاصله زمانی ایجاد نمایید. معمولاً یک فاصله یک هفته‌ای میان مطالعه و تست زنی، زمان معقولی است. با این شیوه فرصت فراموش کردن مطالبی را  که سطحی آموخته‌اید یا در درک آنها هنوز مشکل دارید را به ذهن خود می‌دهید. چنانچه نکته یا مطلب خاصی را از یاد برده باشید، در حین تست زدن آن مباحث را بهتر تشخیص داده و می‌توانید برای مطالعه عمیق‌تر آنها برنامه‌ریزی نمائید. فراموش نکنید که در حین تست‌زنی، فوراً به جواب تست‌هایی که نمی‌دانید، رجوع نکنید. مشاهده پاسخ‌ها و توضیحات تست را به بعد از اتمام تست‌زنی موکول نمایید.
 
کنترل مشکلات
همه داوطلبان، از ضعیف تا قوی، در حین مطالعه به مطالب و مسائلی بر می‌خورند که در همان موقع قادر به درک و فهم درست آن نیستند. اگر در حین مطالعه با مطالبی مواجه شدید که درک و فهم فوری آن امکانپذیر نبود، نگران نشوید و مطالعه مجدد آن را به وقت دیگری موکول کنید. بسیاری از مطالب در همان لحظه اول درست درک نمی‌شوند، بلکه با ادامه دادن مطالعه و تمرکز بیشتر بر مطالب برخی از آنها روشن می‌شوند. همچنین،‌ تلاش برای حل مسئله یا رجوع به کتاب دوم تا حد زیادی می‌تواند مشکل پیش آمده را بر طرف نماید. رجوع به همکلاسی‌ها، پرسش از استادان، و شرکت در کلاس‌های کنکور نیز می‌تواند راه گشا باشد.
 
کلاس‌های کنکور
همه داوطلبان می‌توانند از کلاس‌های آمادگی کنکور ارشد برای بهبود موقعیت رقابتی خود استفاده نمایند. اما میزان سودمندی این کلاس‌ها با توجه به خصوصیات داوطلبان متفاوت خواهد بود. از یک سو، کلاس‌های آمادگی کنکور می‌توانند بسیار مفید واقع شوند زیرا داوطلب همراه با کلاس به مطالعه مباحث هر درس پرداخته و درصورت مواجه با اشکالات احتمالی قادر خواهد بود به استاد مربوطه مراجعه نماید. در برخی موارد کتب موجود ممکن است کافی نبوده و اشکالات داوطلب را مرتفع ننمایند، در چنین مواقعی استاد می‌تواند به رفع مشکل بپردازد.
 
از سوی دیگر، باید در نظر داشته باشید که زمان بودجه شده برای برگزاری کلاس‌های درسی بسیار کمتر از ساعات درسی طبق مصوبات آموزش عالی است. برای نمونه، در طی دوره لیسانس دانشجویان حسابداری حدود 28 واحد (معادل 28 ساعت در هفته) درس حسابداری مالی دارند که خواندن آنها در مدت زمانی حدود  476 ساعت (17 هفته × 28 ساعت) برنامه‌ریزی شده است. در حالی که در بهترین موسسات برگزار کننده کنکور ارشد ساعات بودجه شده درس حسابداری مالی به 100 ساعت نمی‌رسد. بنابراین، نمی‌توان انتظار داشت که در کلاس‌های کنکور همه مباحث به صورت پایه‌ای کار شود. بلکه در بهترین حالت،‌ رویکرد کلاس‌ها به آموزش داوطلبان بیشتر یادآوری مطالب و آموزش تکنیک‌های تست‌زنی است.
 
خلاصه
یک برنامه‌ریزی درست شما را به هدف نزدیک‌تر می‌کند. وقت زیادی به کنکور دانشگاه سراسری نمانده است. اما برای کنکور دانشگاه آزاد هنوز فرصت باقی است. پس همین امروز می‌توانید تصمیم بگیرید. یک برنامه‌ریزی یک ساله با هدف قبولی در کنکور سال بعد می‌تواند برای شما بسیار وسوسه انگیز باشد. تمام.
 
منبع:وب سایت شخصی عبدالرضا تالانه
:: موضوعات مرتبط: ارشد حسابداری , ,
:: بازدید از این مطلب : 3152
|
امتیاز مطلب : 21
|
تعداد امتیازدهندگان : 7
|
مجموع امتیاز : 7
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 فروردين 1390 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: